Hamilelikte D Vitamini Kullanımı

Hisar Intercontinental Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları Hamilelikte D Vitamini Kullanımının Önemini Anlattı…

Gebeliğin sağlıklı devam etmesi ve sonuçlanması için anne adayının dengeli ve yeterli beslenmesi gereklidir. Özellikle gün içinde alınacak vitamin ve mineraller, anne adayının ve bebeğin sağlığını olumlu etkiler. Kan değerlerinin normal olmasının bilhassa önemli olduğu vitaminlerden biri de D vitaminidir. D vitamini sadece gebeler için değil tüm insanlar için önemlidir. Bilinen en önemli fonksiyonu, vücutta kemik ve kalsiyum metabolizmasına etkisidir. Vücudun ihtiyaç durumuna göre barsaklardan kalsiyum emilimini çoğaltarak kemiklerde mineralizasyonu artırır. Ayrıca D vitamininin büyüme ve gelişme üzerine, hücresel farklılaşma, beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır.

D vitamininin en önemli kaynağı UV ışınlarıdır. D vitamini az sayıda gıdada ve az miktarda bulunduğu için beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamak oldukça zordur. Bu alanda yapılan çalışmalar ortalama bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını göstermiştir. D vitaminin yoğun olarak bulunduğu gıdalar; balık, istiridye, tofu, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar ve patatestir. Gebeler için D vitaminin yeterli alınması yüksek önem arz eder. Bu nedenle anne adaylarının her gün açık havada ve güneşli bir bölgede en az 15-20 dakika yürüyüş yapmaları gereklidir. Bunun haricinde mutlaka süt ve süt ürünlerinin ve yumurtanın düzenli tüketilmesi gereklidir. Ayrıca haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir. Günlük Omega 3 alınması da önemli bir fayda sağlayabilir. Balık olarak en çok somon ve ringa balığında D vitamini bulunur. Saydıklarımızı düzenli olarak uygulayan bir anne adayı günlük yaklaşık 400-600 iu d vitamini almış olur ki bu da yeterli bir düzeydir. D vitamini eksikliğinde hamilelerin kemikleri için en önemli risk; kemiklerin yumuşaması ve kolay kırılabilir hale gelmesidir. Bebekte ise kemik şekil bozuklukları, çabuk kırılma, doğum sonrası sık enfeksiyonlara yakalanma ve ayrıca raşitizm hastalığına çabuk yakalanma gibi sorunlara neden olur. Yenidoğanda düşük doğum ağırlığı ve yenidoğan hipokalsemisi de görülebilir. D vitamini eksikliğinin gebeliğin devamı sürecinde yarattığı etkiler ise oldukça risklidir. Gebelik zehirlenmesi olarak tanımlanabilen preeklampsi riskinin arttığı ve gestasyonel diyabet (hamilelik diyabeti) görülmesi oranının yükseldiği gösterilmiştir. Ayrıca yetersiz rahim kasılmaları yaratabileceğinden, D vitamini eksikliği olan hamilelerde sezaryen oranlarının arttığı tespit edilmiştir. Erken doğuma neden olabilen bakterial vaginosis enfeksiyonun da D vitamini eksikliğinde daha fazla görüldüğü rapor edilmiştir. D vitamini eksikliği kandaki değerlerinin ölçülmesi ile anlaşılabilir. 30 ng/ml altındaki değerler yetersiz, 10 Ng/ml altındaki değerler eksiklik olarak değerlendirilir. Gebeye uygulanacak D vitamini desteği 12.haftadan itibaren başlamalı ve gerekirse tüm gebelik boyunca devam etmelidir. Uygulanacak destek günlük 1200 iu olmalıdır (9 damla). Destek verilen gebeler kalsiyum yüksekliği bulguları açısından mutlaka uyarılmalıdır. Bu bulgular iştahsızlık, bulantı, çok idrara çıkma ve çok su içmedir. Ancak ilaç desteği her zaman en son seçenek olmalıdır. Ülkemiz gibi bol güneş alan bir ülkede mutlaka öncelikle güneşli, açık havada yürüyüşler önerilmelidir. Ayrıca 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde mutlaka balık ve deniz ürünlerinin bolca tüketilmesi özendirilmelidir. Süt ve süt ürünleri ve yumurta kesinlikle önerilmelidir.

Sizi Arayalım